Eksperimentinė laboratorija „Mokslo pieva“ visuomenei pristatė 2014-aisiais vykdytų tyrimų rezultatus

Gruodžio 17 dieną „Mokslo pievos“ tyrėjai pristatė dvylikos 2014-aisiais metais vykdytų tyrimų rezultatus.

Iš įvairių Lietuvos universitetų į tarpdisciplinines tyrėjų grupes susibūrę studentai, jauni dėstytojai bei patyrę mokslininkai atliktuose tyrimuose nagrinėjo, kaip gimsta pasipriešinimo judėjimai ir kaip juos palaikyti, kokios informacinės kovos vyko pirmaisiais Ukrainos įvykių mėnesiais, ką apie krašto gynybą mano lietuviai, kaip galima patobulinti Vilniaus viešąjį transportą, ar kompiuteris gali jausti, kaip balsuoja Seimo nariai, kas lemia specialybės populiarumą, kaip vertinami atotrūkio metai po mokyklos baigimo ir kaip paskatinti Brailio rašto naudojimą neregiams vaikams, taip pat tyrė slėgiu veikiamo baltymo procesus, bandė pritaikyti mašininį mokymąsi Higgs‘o bozono paieškai ir kompiuterio gebėjimams atpažinti emocijas balse.

„Džiaugiuosi, kad projektas pavyko, o jaunieji tyrėjai įrodė, jog skirtingų pažiūrų, specialybių ir kompetencijų žmonės gali susiburti bendram darbui ir pasiekti puikių rezultatų“, – mintimis dalijosi Baltijos pažangių technologijų instituto direktorius dr. Tomas Žalandauskas.

Eksperimentinės laboratorijos „Mokslo pieva” metų rezultatais džiaugėsi ir UAB „Philip Morris Baltic“, rėmusios projektą, Korporacijos reikalų vadovas Lietuvai Laurynas Bučalis.

„Jaunųjų tyrėjų ugdymas – svarbus ir prasmingas Lietuvai, todėl remiame šią pažangią iniciatyvą, nes tai – reali galimybė studentams atlikti konkrečius mokslinius darbus, galbūt tapsiančiais išradimais, garsinančiais mūsų šalį ir skatinančiais jos pažangą. Su dideliu susidomėjimu susipažinau su visų tyrimų rezultatais. Pritariu, jog projekto metu buvo pasiekti puikūs rezultatai, tačiau smagiausias turbūt buvo pats mokymosi procesas, jaunuolių iš įvairių disciplinų „susikalbėjimas“ – nestandartinis ir, mano nuomone, labai reikalingas reiškinys dabartiniam mokslui“, – sveikinimo kalboje sakė L. Bučalis.

Pirmojoje renginio dalyje trumpai aptarus visų 12 tyrimų rezultatus, platesniam pristatymui antrojoje dalyje nuspręsta pasirinkti dvi tarpusavyje susijusias ir šiandienos geopolitinei situacijai gana aktualias temas apie virtualų socio-politinių judėjimų tinklą Lietuvoje ir gyventojų viešąją nuomonę apie krašto gynybą ir saugumą. Šie du tyrimai sulaukė ypatingo klausytojų susidomėjimo, kurie vėliau turėjo galimybę susipažinti su tyrėjų komandomis, užduoti dominančius klausimus bei aptarti tolimesnes tyrimų galimybes.

„Atlikti tyrimai ypatingi tuo, kad tyrėjų grupės sprendė labai aktualias visuomenei problemas, todėl gana plačiam ratui žmonių įdomūs ir tyrimų rezultatai. Šis projektas taip pat įrodė, kad įvairios mokslo rūšys neturi būti izoliuotos – joms bendradarbiaujant ir atsirandant kelioms žvilgsnio perspektyvoms galima pasiekti daug geresnių rezultatų nei dirbant pavieniui”, – teigia Baltijos pažangių technologijų instituto IT skyriaus vadovas ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Tomas Krilavičius ir užsimena, kad tokie projektai galėtų būti geru pavyzdžiu universitetams, kaip reformuoti studijas, kad studentai išmoktų ne tik teorijos ar iliustracinių taikymų, bet ir pajustų, kaip galima daryti įdomius darbus tarpdisciplininėje komandoje.

2014-ųjų metų darbų aptarimą „Mokslo pievos“ iniciatoriai ir projekto dalyviai baigė išreikšdami viltį, kad kitais metais „Mokslo pieva” plėsis ir augs – taip suteikdama galimybę studentams geriau pažinti mokslo pasaulį bei pabandyti kurti tai, kas veikia kasdienybėje ir yra naudinga visuomenei.